- Dane kadrowe
Kadra to ludzie, stąd w danych kadrowych SyKOF HR w pierwszej kolejności gromadzi dane o osobach, które podejmują pracę na rzecz firmy.
Następnie zapisuje chronologicznie dla każdej osoby formy zatrudnienia wg zawieranych umów. Mogą to być umowy zawarte w oparciu o kodeks pracy, jak i kodeks cywilny. I tak będą to umowy o pracę, umowy zlecenia, kontrakty, itd. – biegnące czasami równolegle, a czasami pojawiające się ponownie po dłuższej przerwie.
Dla każdego okresu zatrudnienia SyKOF HR wymaga, aby podane zostały warunki wynagradzania. Wystarczające jest, że wskazane zostaną stawki, a dla niektórych stawek również kwoty – i wówczas już sam SyKoF HR zadba, aby za każdy miesiąc pracownik został prawidłowo wynagrodzony.
Wszystkim tym okresom zatrudnień, czyli okresom pracy na rzecz firmy, system SyKOF HR przygląda się również z perspektywy ZUS, gromadząc odpowiednie informacje, aby go następnie informować odpowiednimi zgłoszeniami i raportami.
Bardzo istotne jest to, że SyKOF HR zapisuje wszystkie informacje “historycznie” na osi czasu, czyli w odpowiednich przedziałach czasu, w których dana informacja o pracowniku była/jest/będzie aktualna. Dzięki temu, dostępne są dane kadrowo-płacowe aktualne na chwilę obecną, ale także te z przeszłości, jak również zaplanowane na przyszłość. System daje również możliwość modyfikacji danych z przeszłości z zachowaniem pierwotnych danych. Taka organizacja informacji sprawia, że system dokonując obliczeń, zawsze uwzględnia dane z tego okresu za jaki oblicza i bezproblemowo sporządza korekty.
- Harmonogramy
Przepisy prawa pracy wymagają, aby dla pracowników tworzyć harmonogramy. Jednak dajemy narzędzie nie tyle do harmonogramowania, co do planowania obsady na stanowiskach, z zachowaniem wymogów prawa pracy. W niektórych przypadkach np. w systemie pracy w ruchu ciągłym, zapewnienie prawidłowej obsady i pogodzenie tego z wymogami prawa pracy, to nie lada wyzwanie. Dlatego umożliwiamy równoczesne planowanie obsady na wielu stanowiskach z automatyczną walidacją powstających w ten sposób harmonogramów. Obsługujemy wszystkie systemy czasu pracy o dowolnie długich okresach rozliczeniowych. Firma wybiera sobie odpowiednie, dla poszczególnych grup pracowników, zachowując maksymalną elastyczność, pośród krępujących ją przepisów. Utworzone harmonogramy są wykorzystywane dalszych modułach systemu SyKOF HR.
- Czytniki we/wy
Klasyczne listy obecności aktualnie często zastępuje się czytnikami we/wy. Ta forma raportowania obecności dostarcza na bieżąco informacji o stanie załogi oraz jej zdyscyplinowaniu – wiadome jest kto się spóźnił czy wyszedł wcześniej. Co więcej, odpowiednie skonfigurowanie czytników umożliwia wprowadzenie właściwego rozróżnienia w przypadku wejść/wyjść zwykłych, służbowych, prywatnych, jak również innych, specyficznych w danej firmie jak np. czas nauki języka czy odbywania szkolenia. System SykoF HR umożliwia automatyczne “wygładzanie” wprowadzanych danych czasu we/wy w oparciu o przypisany harmonogram, są to np. kilkuminutowe wcześniejsze wejścia czy późniejsze wyjścia, które nie oznaczają z automatu pracy ponad wymiar. System daje możliwość, aby dla poszczególnych grup pracowników określać ustalone warianty „wygładzania”, tak aby zignorowane zostały nieistotne okresy czasu pracy wybiegające ponad przypisany harmonogram oraz uwzględnione zostały czasy dojścia do stanowiska oraz jego opuszczenia. „Wygładzone” w ten sposób odczyty zasilają ewidencję czasu pracy, automatycznie wytwarzając odpowiednie odcinki czasu pracy, wyjścia prywatne, służbowe, nadpracowania, czy odpracowania.
- Ewidencja czasu pracy
Harmonogramy i dane z czytników we/wy tworzą podstawę do prowadzenia ewidencji czasu pracy. Zastosowanie czytników sprawia, że ewidencja powstaje na bieżąco na podstawie odczytów, a jeśli pracownicy pracują zgodnie z harmonogramami, to zasadniczo wszystko jest gotowe. Uzupełnienia wymagają jedynie dane na temat ewentualnych nieobecności, zwolnień chorobowych, wniosków urlopowych itp. Natomiast, jeśli odcinki czasu pracy utworzone na podstawie odczytów odbiegają od przypisanych harmonogramów, to należy się temu przyjrzeć i ocenić zasadność nadwyżek czasu pracy, oraz zbadać przyczyny ewentualnych niedoborów. I tu również nasz system przychodzi z pomocą, aby nad tym zapanować. Automatycznie tworzy on ewidencję nadgodzin, wyjść prywatnych, odbiorów i odpracowań. Wykazuje nadliczbowe 50, 100, N, Św w zależności od tego, kiedy praca nadliczbowa była wykonywana. Gdy godziny nadliczbowe są odbierane, pilnuje, aby przykładowo za nadliczbowe Św otrzymać dzień wolny, a koniec okresu rozliczeniowego wylicza średniotygodniowe.
Nasz system obsługuje również obieg wniosków urlopowych, wniosków o pracę w nadgodzinach, odbiór nadgodzin itp. Wnioski te są samodzielnie wystawiane przez pracowników za pośrednictwem odpowiedniego portalu i w dalszej kolejności podlegają ocenie ich przełożonych (akceptacji/odrzuceniu). System pozwala na bieżąco monitorować stan obiegu wniosków, a dane uzyskane z wniosków są następnie odzwierciedlane w ewidencji czasu pracy. Zapewnia to ogromne usprawnienie pracy w Dziale Kadr. Co więcej, jeśli w firmie nie wszystkie wymagane wnioski funkcjonują w formie elektronicznej lub odnotowane zostaną ewentualne uchybienia w tym zakresie, system udostępnia opcję automatycznego wygenerowania brakujących wniosków tak, aby formalnościom stało się zadość.
- Karty Pracy
W większości przypadków pracownicy powinni relacjonować co robią, co zrobili. Jeśli pracują w systemie akordowym, to z kart pracy wyniknie ich podstawowe wynagrodzenie. Jednak zasadnicza rola kart pracy jaką pełnią w systemie, to informowanie o zaawansowaniu produkcji, jak realizowane są zaplanowane przedsięwzięcia i jak realizowany jest budżet tych przedsięwzięć. W dalszej kolejności karty pracy wykorzystane zostaną przez system do sporządzenia rozdzielnika kosztowego. Karty pracy mogą być wykorzystane również jedynie na potrzeby rozdzielnika kosztowego. W takim przypadku sporządzać je mogą pracownicy nieprodukcyjni, a nawet administracyjni, aby kierować swoje koszty wynagrodzeń na realizowane projekty, czy w jakieś proporcji na koszty wydziałowe kilku wskazanych wydziałów. Dla takiego celu można użyć kart pracy długoterminowych, które obowiązują przez dowolny podany okres czasu.
System umożliwia rejestrację Kart Pracy w powiązaniu z prowadzoną ewidencją czasu pracy albo w oderwaniu od niej. Odpowiednie analizy zawsze dają możliwość porównywania czasów z czytników wejść-wyjść z czasami ewidencyjnymi i czasami z kart pracy. Pracownicy mogą rejestrować Karty Pracy na bieżąco lub na koniec dnia albo miesiąca. W niektórych przypadkach, np. na produkcji, gdy zależy nam na szybkim przepływie informacji, rejestracja może odbywać się w czasie rzeczywistym. Dla wygody pracowników można wtedy użyć terminali dotykowych, aby pracownicy mogli bez utraty czasu rejestrować zdarzenia rozpoczęcia jak i zakończenia wykonywania poszczególnych operacji.
- Listy płac
Listy płac wykorzystują Harmonogramy, Ewidencję Czasu Pracy i ewentualnie Karty Pracy. Bazują na Ewidencji Kadrowej. Zatrudniając pracownika musimy określić jego warunki wynagradzania poprzez przyporządkowanie mu odpowiednich stawek. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie we wdrożeniach i opiece pozwoliło nam zebrać stawki występujące w firmach różnych branż i zbudować usystematyzowany katalog stawek. W razie konieczności użytkownik może dodawać nowe stawki. Katalog potrzebnych stawek okazał się niezbyt rozbudowany, gdyż system daje dodatkową możliwość, a mianowicie pozwala w bardzo prosty sposób wytwarzać warianty stawek. I tak przykładowo, nie trzeba tworzyć wielu stawek premii uznaniowej – wystarczy jedna i kilka jej wariantów. Jedna stawka potrąceń komorniczych typu alimenty, obsłuży wszystkie sprawy tego typu od wszystkich komorników – w kartotece danej osoby określamy sprawę i komornika. Stawka dofinansowań poprzez swoje warianty obsłuży kilka występujących w firmie,nawet specyficznych dofinansowań.
Podczas obliczania listy płac, system obliczy wynagrodzenia pracowników w postaci kwot dla przypisanych im stawek. Istotne jest to, że nie będzie to jedna kwota dla stawki, lecz wiele kwot: za pracę, za urlop itd. System automatycznie rozbija kwotę każdej stawki wynagrodzeń na szczegółowe składniki płacowe umieszczając je na odrębnej warstwie. Rozbicie tworzone jest z bardzo dużą szczegółowością, a otrzymane składniki płacowe, oprócz kwot, zawierają wiele dodatkowych informacji, mówiących czego kwota składnika dotyczy. Duża szczegółowość składników jest potrzebna, bo na ich podstawie obliczane są inne stawki, których sposób obliczania wynika z przepisów prawa pracy (np. dodatek do urlopu), przepisów ZUS (np. podstawa zasiłku ZUS, podstawa składek), czy przepisów podatkowych. Również na podstawie tych składników sporządzane są wszystkie wymagane raporty (do ZUS, US, GUS, PFRON). Przy wytwarzaniu składników uwzględnia się również to, że w oparciu o nie będzie sporządzany rozdzielnik kosztowy, oraz że będą one źródłem danych do szczegółowych, wielowymiarowych analiz. Dzięki temu o składnikach wiemy z jakich stawek zostały wytworzone, jakich czasów dotyczą (Praca, Urlop, NUP,itd, praca w firmie, praca w delegacji, itd., czas normatywny czy nadgodziny), a nawet jakiego dnia dotyczą. Jest to unikatowe rozwiązanie. Dzięki temu, użytkownik nie musi trudzić się bardzo skomplikowanym definiowaniem składników wynagrodzeń, które jednocześnie spełniłyby wymogi kilku dziedzin. Odpowiednie składniki system wytwarza automatycznie. Rola użytkownika sprowadza się do przyporządkowania pracownikom odpowiednich stawek i nanoszenia ewentualnych podwyżek/obniżek.
Czasami zdarzają się sytuacje, że trzeba wrócić się kilka miesięcy wstecz i dokonać zmian w danych kadrowych lub ewidencji czasu pracy (np. zamienić nieodebrane nadgodziny na płatne w poprzednim kilkumiesięcznym okresie rozliczeniowym, czy zamienić chorobowe na wypadkowe). Jeśli taka sytuacja wystąpi i dokonane zostaną zmiany to system zasygnalizuje potrzebę obliczenia dodatkowej listy korygującej. Na dodatkowej liście wyliczony zostanie przyrost wynagrodzeń. Jeśli dodatkowe wynagrodzenie będzie miało wpływ, przykładowo na zasiłki ZUS, to zasiłki za odpowiednie miesiące również zostaną skorygowane. Tworzenie korekt jest bardzo trudne. System od początku został zaprojektowany tak, aby tworzyć korekty bez wysiłku użytkownika.
- Dekert księgowy z listy płac wraz z rozdzielnikiem kosztowym
Obliczając wynagrodzenie pracownika na liście płac, obliczamy kwoty stawek. Kwota każdej stawki podlega w naszym systemie podstawowej zasadzie księgowej, która sprowadza się do stwierdzenia, że jeśli komuś się daje/uznaje to jednocześnie komuś innemu się zabiera/obciąża.
Dlatego też w systemie, stawka ma przypisane dwa podmioty: kogo uznaje i kogo obciąża. Podmioty to: Pracownik, Firma, ZUS, US, Komornik, itd. Wiele stawek uznaje Pracownika i obciąża Firmę. Jednak niektóre stawki działają na niekorzyść Pracownika – obciążają go uznając inne podmioty np. ZUS, US, Komornik. Tak, czy owak, jeśli jeden podmiot jest uznawany, to inny jest obciążany. Podmioty przypisane do stawek, stanowią podstawową informację, dzięki której system wytworzy dekret księgowy.
Jeśli użytkownik nie określi niczego więcej poza Podmiotami w temacie dekretu płacowego, to i tak otrzyma zbilansowany dekret. W dekrecie tym rolę kont księgowych pełnią Podmioty. Z tak otrzymanego dekretu użytkownik dowie się o każdym podmiocie, ile otrzymał i ile mu zabrano, a saldo Podmiotu poinformuje, czy Podmiot jest na plus, czy na minus. Informacja o uznaniach i obciążeniach podmiotu jest bardzo szczegółowa, z dokładnością do stawki, do aktywności pracownika (np. praca/urlop), do dnia miesiąca, itp.
Duża część stawek obciąża Firmę. Kwoty tych stawek są w naszym systemie poddane szczególnej uwadze. Stanowią one bowiem koszt Firmy (ewentualnie rozliczają wcześniej utworzone fundusze). Koszt Firmy system rozdziela według kilku niezależnych kryteriów, kierując go w wielowymiarową przestrzeń kosztów. Poszczególne wymiary to koszty bezpośrednie/pośrednie, rodzaje kosztów, miejsca powstawania kosztów, zadania/zlecenia. Jeśli firma składa się z samobilansujących się zakładów, to dochodzi jeszcze dodatkowy wymiar: Zakłady.
Do rozdzielenia kosztów (sporządzenia rozdzielnika kosztowego) system wykorzystuje karty pracy oraz przyporządkowanie pracownika do struktury organizacyjnej. Korzysta również z zestawu odpowiednich matryc, przy pomocy których użytkownik wskazuje, które składniki mają być potraktowane jako narzuty, a które z nich powinny zostać dopisane do składników zasadniczych. Również przy pomocy matryc użytkownik przypisuje do składników odpowiednie rodzaje kosztów.
Aby utworzony dekret, zawierający w sobie rozdzielnik kosztowy, stał się prawdziwym dekretem księgowym, należy go jeszcze uzupełnić o konta księgowe. Wskazywanie kont odbywa się także przy pomocy matryc. Matryce dają możliwość bardzo szczegółowego przypisywania, z dokładnością do Podmiotów, stawek, wariantów stawek, rodzajów i elementów czasów itd.
Wytworzony szczegółowy i zbilansowany dekret może zostać wykorzystany do analiz wynagrodzeń oraz do wielowymiarowych analiz kosztowych. Przykładowo, możemy się dowiedzieć, nie tylko jakimi kwotami poszczególne konta, wydziały, zadania/zlecenia zostały obciążone, ale również za jaki czas (za czas normatywny czy za nadgodziny, czy może za urlop) i zarazem do jakiego rodzaju kosztów, kwoty te zostały zaliczone. System daje możliwość, aby w czasie wykonywania analiz, schodzić od ogółu do szczegółu. Taki sposób analizowania/drążenia może być bardzo pomocny przy poszukiwaniu przyczyn przekroczenia budżetu.
Dekret jest bardzo szczegółowy nie tylko w części kosztowej, ale również w części rozrachunkowej. Jest tworzony z dokładnością do numeru listy, charakteru zatrudnienia, charakteru pracy, numeru pracownika oraz numeru podmiotu, którego dotyczy dofinansowanie czy potrącenie (np. nr komornika).
W końcowej fazie dekret zasila moduł Przelewy oraz jest kumulowany i kierowany do księgowości, do modułu FK. Stopień kumulacji zależy od tego, jak szczegółowo prowadzona jest księgowość, którą określa zakładowy plan kont.
- Panel użytkownika/dash board
Pulpit użytkownika zawiera wszystkie najpotrzebniejsze raporty, analizy i wskaźniki na jednym ekranie. Różne sposoby prezentacji danych (tabela przestawna, lista, wykres, miernik) pozwalają na wybranie takiej wizualizacji, która najlepiej pasuje do danego tematu. Dzięki temu już szybki rzut oka na panel wystarczy, żeby sprawdzić czy jakieś tematy wymagają szczególnej uwagi użytkownika. Na przykładowym panelu dla działów HR mogą znaleźć się informacje takie jak: kończące się w najbliższych tygodniach umowy, godziny nadliczbowe wg działów i stanowisk, absencje chorobowe i urlopowe, średnie stawki w zadanym okresie, itp
- Miękki HR
System SyKOF HR umożliwia realizację także wielu zadań z zakresu tzw. miękkiego HR. Dla zadań, które wymagają odpowiedzi lub interakcji kilku osób/działów (np. oceny pracownicze, rekrutacja, feedback motywacyjny, itd.) zostało stworzone narzędzie do modelowania i zarządzania procesami biznesowymi – SyKOF BPM. Można dzięki niemu z jednego miejsca nadzorować poziom zaawansowania wszystkich rozpoczętych procesów, mając przy tym pewność, że informacje trafią do właściwych osób.
Dodatkowo, z poziomu struktury organizacyjnej można tworzyć matrycę umiejętności i szkoleń wymaganych i oczekiwanych na danym stanowisku. Dzięki temu można szybko sprawdzić czy wszyscy pracownicy mają poziom kompetencji i umiejętności odpowiedni do zajmowanego stanowiska.
Dla każdego stanowiska w strukturze organizacyjnej można także określić szereg parametrów takich jak zakres obowiązków, zakres odpowiedzialności, możliwości rozwoju zawodowego czy kryteria oceny. Pozwala to na stworzenie jednolitych kart (opisów) stanowiskowych i jest nieocenioną pomocą dla użytkowników odpowiedzialnych m.in. za rekrutację i onboarding nowych pracowników.
- Współpraca z innymi systemami ERP
SyKOF HR został zaprojektowany tak, aby mógł ściśle współpracować z systemami ERP. Jeśli współpracuje z systemem SyKOF ERP, od razu mamy do czynienie z całkowitą integracją tych systemów. Współpraca z innymi systemami może odbywać się na kilka sposobów:
A) wymiana danych poprzez import i eksport danych w wielu dostępnych formatach (m.in. arkusz kalkulacyjny, csv, xml)
B) wymiana danych w czasie rzeczywistym poprzez świadczenie usługi udostępniania danych oraz poprzez wykorzystanie usług udostępniania danych świadczonych przez inne systemy
C) wymiana części danych sposobem A) i części danych sposobem B)